Odwiedź nasz drugi sklep Złote i srebrne monety inwestycyjne
Czego szukasz?

10 zł - 200-lecie istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - 2017 rok

Nominał 10 zł
Kraj pochodzenia Polska
Rok wydania 2017
Próba 925 Ag
Masa 14,14 g
Średnica   32,00
Producent Mennica Polska
Stan zachowania menniczy
Nakład do 15 000
Klasa Lustrzany
Certyfikat Tak
Opakowanie kapsel, pudełko
Folder emisyjny Tak
Dostępność: Wysyłka w ciągu 24 h
Taniej o 13 %
79.00zł
69.00
Najniższa cena z 30 dni: 79.00
Ilość
Zapytaj o produkt
Opis produktu

Działalność Zakładu wspierali od początku istnienia liczni darczyńcy, którzy w poczuciu patriotycznego obowiązku nieprzerwanie zasilali jego zbiory. W dwudziestoleciu międzywojennym Zakład powiększył się o wydawnictwo (znane przede wszystkim z serii „Biblioteka Narodowa” ). Po 1989 r. Zakład powrócił do swej przedwojennej struktury. Dzisiaj, tak jak przed laty we Lwowie, składa się z Biblioteki, Muzeum Książąt Lubomirskich
i Wydawnictwa, a od 2016 r. także z Muzeum „Pana Tadeusza”, prezentującego publiczności m.in. rękopis tej narodowej epopei. Nie ma drugiej polskiej instytucji, która przetrwała tyle dziejowych burz i kataklizmów co Ossolineum. Przez 200 lat służyło Polakom i gromadziło dla kolejnych pokoleń bezcenne pamiątki polskiej kultury.

Na awersie znajduje się wizerunek kopuły Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu od strony północno-zachodniej, z zarysem dachu budynku w tle.

Na rewersie widoczne jest popiersie Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z twarzą skierowaną w prawo według litografii Karla Mahnkego sprzed 1836 r., na tle barokowych zdobień wnętrza kopuły.