Wiktoria i Józef Ulmowie byli małżeństwem od 1935 r. i mieli sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego oraz Marię. Pracując w gospodarstwie rolnym, zajmowali się sadownictwem i uprawą warzyw oraz hodowlą jedwabników i pszczelarstwem. Przed wybuchem wojny Józef działał społecznie w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także w Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Był znany z licznych pasji, takich jak fotografia, elektrotechnika i historia. Wiktoria przed zamążpójściem była słuchaczką kursów zawodowych na Uniwersytecie Ludowym w Gaci, a później zajmowała się już wyłącznie dziećmi i prowadziła dom.
Rewers monety przedstawia Błogosławioną Rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię oraz dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. Bursztyn w kształcie serca symbolizuje siódme dziecko.
Na awersie monety została umieszczona kompozycja z liścia palmy i kwiatów lilii – liść palmy to symbol męczeństwa, natomiast siedem kwiatów lilii symbolizuje niewinność siedmiorga dzieci.